Czego mogę się spodziewać... a czego nie?

Celem pierwszej wizyty jest poznanie się Klienta i terapeuty i sytuacji z którą mierzy się Klient. Możesz spodziewać się dużej ilości pytań. Pamiętaj, że sam możesz zdecydować, na które z nich odpowiesz. Ważną funkcję w procesie terapeutycznym pełni zaufanie i swego rodzaju "chemia" między Klientem, a terapeutą pozwalająca budować relację służącą Klientowi. 
Nie spodziewaj się raczej, że terapeuta powie Ci jak masz żyć, co masz zmienić w swoim życiu, bo to Ty jesteś ekspertem od swojego życia.

Jak długo trwa sesja terapeutyczna?

Sesja terapeutyczna trwa 60 minut. z czego 50 minut terapeuta pracuje z Klientem, następnie przekazuje Klientowi informację zwrotną po sesji i umawia się z nim na "zadanie domowe" gdyż większość pracy dzieje się w życiu Klienta między sesjami.
Pierwsza sesja może trwać dłużej, maksymalnie 90 minut.

Tajemnica czy nie?

Treść rozmów między Tobą, a terapeutą objęta jest tajemnicą zawodową, więc masz pewność że terapeuta nie podzieli się tymi informacjami z innymi ludźmi. Wyjątek stanowią dwie sytuacje:
Kontakt z superwizorem, czyli osobą czuwającą nad jakością pracy terapeuty, z którą terapeuta omawia sesje, by być możliwie najbardziej użytecznym dla Klientów.
Sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia Klienta, lub innych osób.

Co oznacza nurt Terapii  Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR)?

Rozpoczynają pracę z terapeutą przydatny może być wybór konkretnego nurtu, w którym pracuje terapeuta.

Terapeuci psychodynamiczni koncentrują się na nieświadomych wewnętrznych konfliktach i odzwierciedleniu relacji z ważnymi osobami klienta w relacji z terapeutą. Terapia taka trwa najczęściej dość długo (miesiące i lata).

Terapeuci poznawczo - behawioralni przykładają uwagę do zmiany szkodliwych dla Klienta sposobów myślenia i działania.

W pracy z Klientami terapeuta TSR (Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach) kieruje się następującymi zasadami:

- Klient jest ekspertem od swojego życia
- jeżeli coś działa rób tego więcej
- jeżeli coś nie działa zacznij robić coś innego
- nie komplikuj
- jeżeli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj
- akceptuj świat, wartości Klienta